Лектор:
д.т.н., проф. Пасічник Віталій Анатолійович

Нормативні документи:

Для бакалаврів, що навчаються за чотирирічною програмою навчання (гр.  МІ-11)

Для бакалаврів, що навчаються за трирічною програмою навчання (гр. МІ-03)

Інформаційний пакет дисципліни

Мета: здобуття знань та навичок методології проектування виробів і процесів машинобудівної галузі та створення технічної документації за допомогою сучасних програм автоматизованого проектування, їх практичне використання при виконанні дипломного проекту, курсових робіт та проектів з фахових дисциплін.
Завдання: засвоєння задач автоматизованого проектування виробів і процесів машинобудівної галузі, принципів автоматизованого проектування, можливості і специфіки сучасних САПР для машинобудування. Здобуття умінь створення тривимірних моделей деталей і виробів в одній з сучасних САПР для машинобудування, автоматизованого отримання електронних креслень деталей та складань, специфікацій; володіння навичками параметризації моделей деталей і складань.

Зміст курсу розкривається в темах:

Розділ 1. Методологія і системи автоматизованого проектування
Тема 1.1. Вступ до автоматизованого проектування.
Тема 1.2. Компоненти САПР.
Тема 1.3. Сучасні системи геометричного моделювання.
Тема 1.4. Основи CALS-технологій.
Розділ 2. Основи тривимірного моделювання
Тема 2.1. Методологія тривимірного моделювання виробів та деталей.
Тема 2.2. Базові прийоми тривимірного моделювання деталей.
Тема 2.3. Розширені прийоми тривимірного моделювання деталей.
Тема 2.4. Тривимірні складальні моделі.
Розділ 3. Автоматизоване формування конструкторської документації
Тема 3.1. Основи створення електронних креслень деталей.
Тема 3.2. Автоматизація оформлення електронної конструкторської документації.
Тема 3.3. Основи створення електронних креслень виробів.
Тема 3.4. Основи створення електронних специфікацій виробів.
Розділ 4. Розширені можливості систем автоматизованого проектування
Тема 4.1. Сутність та можливості параметричного проектування.
Тема 4.2. Змінні та вирази в параметричних моделях деталей та виробів.
Тема 4.3. Робота за базами даних параметричних моделей.
Тема 4.4. Створення та використання параметричних конструкторських бібліотек.
Тема 4.5. Використання математичних моделей виробів і деталей в CAE/САМ-системах.
Тема 4.6. Оптимізація конструкції виробів та деталей.

Рекомендована література
Обов’язкова

1. Норенков И. П. Автоматизированное проектирование. Учебник. — М.: Изд-во МГТУ им. Н. Э. Баумана, 2000. — 188 с.
2. Ли К. Основы САПР (CAD/CAM/CAE). – СПб.: Питер, 2004. – 560 с.: ил.
3. Ганин Н.Б. Создаем чертежи на компьютере в Компас-3D LT / Н.Б. Ганин. – М.: ДМК Пресс, 2005. – 184 с.
4. Ганин Н.Б. Компас–3D V7: Самоучитель / Н.Б. Ганин. – М.: ДМК Пресс, 2005. – 384 с.
5. Кудрявцев Е.М. Компас-3D V7. Наиболее полное руководство / Е.М. Кудрявцев. – М.: ДМК Пресс, 2005. – 664с.

Додаткова

6. Соломенцев Ю.М. Информационно-вычислительные системы в машиностроении. CALS-технологии / Ю.М. Соломенцев, В.Г. Митрофанов, В.В. Павлов, Л.В. Рыбаков. – М.: Наука, 2003. – 292 с.
7. Шалумов А.С. Введение в CALS-технологии: Учебное пособие / А.С. Шалумов, С.И. Никишкин, В.Н. Носков. Ковров: КГТА, 2002. – 137 с.
8. Бровкова М.Б. Системы искусственного интеллекта в машиностроении: Учеб. Пособие /  М.Б. Бровкова. – Саратов: Сарат. гос. техн. ун-т, 2004. – 119 с.
9. Смирнов О. Л. Автоматизация технологического проектирования: Учеб. пособие / О.Л.  Смирнов. – СПбГУАП. СПб., 2001. – 66 с.: ил.
10. Инженерная и компьютерная графика / Б.Г. Миронов, Р.С. Миронова, Д.А. Пяткина, А.А. Пузиков. – М. : Высшая школа, 2004. – 334 с.
11. Чекмарев А.А. Справочник по машиностроительному черчению / А.А. Чекмарев, В.К. Осипов. – М.: Высш. шк., 2002. – 493 с.
12. КОМПАС-3D V8: Руководство пользователя (в 3 т.): – АО АСКОН, 2005. – Т1. – 2005. – 264с.
13. КОМПАС-3D V8: Руководство пользователя (в 3 т.): – АО АСКОН, 2005. – Т2. – 2005. – 272с.
14. КОМПАС-3D V8: Руководство пользователя (в 3 т.): – АО АСКОН, 2005. – Т3. – 2005. – 316с.
15. Белицкая Н.В. Автоматизация разработки конструкторской документации в системе KOMIIAC-3D V10″. Учебное пособие для студентов всех форм обучения и студентов-иностранцев ТЕФ / Н.В.Белицкая, А.Г. Гетьман, В.П. Шепель, В.С. Злобина. – К.: НТУУ “КПИ”, 2011. – 165 с.